Při těchto událostech se vlastně ukázalo, že dobrovolné hasičstvo má i v dnešní době svůj význam a opodstatnění. Přesto, že mu ze strany státu není věnována potřebná péče a činnost dobrovolného hasičstva je podceňována. Vždyť při červencových událostech dobrovolného hasičstvo bylo na některých místech jedinou organizovanou složkou, kterou bylo možné použít při povodních. Zde se naplnilo plně heslo našich předchůdců: pomáhat bližním ve chvílích nesnází a neštěstí. Naplňovali jsme poslání hasičů – chránit životy, zdraví a majetek spoluobčanů. Z počátku roku v měsících únor, březen bylo několik členských schůzí na kterých se provádělo i školení členské základny. Klubovnu se podařilo vybavit novou televizí s videopřehrávačem. Takže můžeme i tuto techniku využívat pro vzdělávání členů.
V dubnu jsme provedli sběr železného šrotu, který byl opět co do množství železa úspěšný. V kulturní činnosti jsme pořádali večírek v Ještěticích, zajišťovalo se občerstvení při pálení čarodějnic, byl uskutečněn zájezd do vinného moravského sklípku. Činnost v okrsku jsme zajišťovali účastí na pravidelných jednáních a účastí družstva při okrskové soutěži a při okrskovém cvičení ve Škoda Kvasiny.
V roce byl výjezd k požáru jeden a sice v srpnu k požáru dřevníku pana Noska. Hasičské družstvo v dobových uniformách a s vozidlem Škoda 206 se účastnilo několika výročí v okolních sborech (Domašín, Skuhrov, Rokytnice, Bolehošť, Vamberk). Červnovou významnou událostí bylo pro sbor to, že městský úřad předal zpět do majetku sboru dnes už historické vozidlo Škodu 206. Zde zbývá dokončit přepsání vozidla na dopravním inspektorátu. Doufáme, že i toto bude úspěšně dokončeno.
Rozhodně nejvýznamnější a pro řadu spoluobčanů i krutou událostí byla červencová povodeň, které nemá u pamětníků obdoby. 23. července před třetí hodinou ráno, byl vyhlášen hasičskému sboru poplach. Důvodem bylo rychlé rozvodnění řeky po velkém dešti v horské oblasti Orlických hor. Během další půlhodiny po vyhlášení poplachu přišla velká povodňová vlna, která zaplavila ulice V Olšinkách, Nádražní, v Řekách, Poříčí a postupně ulice Tržní, Kvasinskou až po hlavní křižovatku a zpět Fučíkovou ulicí na hlavní most.
Nebyly ušetřeny ani prostory mezi družstevními domy, zahrady rodinných domků k Černíkovicům. V některých částech ulic dosahovala voda do výše okenních parapetů. Troufám si říci, že nikdo z nás ani ve snu netušil jaké budou následky této povodně a co v tento den a pak následující dny nás čeká. Touto povodní byly také přímo postiženi i členové sboru nebo jejich příbuzní, povodni neunikla ani hasičská zbrojnice kde jsme měli zaplaveny obě garáže do výše 30 cm.
V době největšího přívalu vody jste vy všichni, kteří jste u toho byli odvedli kus poctivé a odvážné práce. Brodící se po pás vodou a někde i více jste navštěvovali jednotlivé zaplavené domy a nabízeli spoluobčanům pomoc, pomáhali občanům, dostat se ze zaplavené oblasti pryč. Dnes již víme, že proti takovému přívalu vody se přímo bojovat nedá, proto se domnívám, že byla důležitá naše přítomnost u postižených občanů také morálním povzbuzením. Mnohem více práce nás čekalo až po opadnutí vody, kdy se na nás obraceli spoluobčané o pomoc při čerpání vody ze sklepů, při mytí vozovek, při odklízení naplaveného materiálu. Stresující byly také zprávy, že se situace může ještě opakovat. Za zvládnutí této situace a za pomoc patří všem poděkování a uznání.
Podrobněji o této povodni a jejich následcích jsem zpracoval dokument, který by měl toto možné nebezpečí stále připomínat, abychom byli na podobné události vždy připraveni. Po uklidnění událostí způsobených povodní pokračovala činnost sboru, ale byla trochu nervóznější. Provedla se na vlastní žádost změna velitele. Došlo k vyhoření el. instalace na vozidle Saviem, rozvinula se diskuse co s touto starou technikou co bude dál s cisternou. Dále se jednalo kdo natře střechu zbrojnice, co s odplaveným břehem za zbrojnicí. Postupně se však situace normalizovala a uklidnila. Vozidlo Saviem se opravilo, někteří naši členové provedli nátěr střechy zbrojnice, a řekli jsme si co bude v nejbližší době dál s cisternou.
Jednalo se i na městském úřadě co se zbrojnicí a břehem. Byla slíbena určitá pomoc, ale čas ukáže jak to bylo myšleno. Určitě bychom měli v tomto směru více tlačit na městský úřad, aby této budově věnoval více pozornosti než bylo dosud. Závěrem roku se provedlo zazimování techniky, provedl se výkop základů pro nové zastřešení nad klubovnou. Členové výboru se účastnili zasedání okresního sdružení na kterém bylo předáváno ocenění sborům za činnost při povodních.