Město Solnice
městoSolnice

Správná gesta ve správnou chvíli, válka je blízko.

Nejtěžší a nejkrizovější situace obvykle ukážou, co v lidech skutečně je.

Semknutost nejen naší české politické scény k odsouzení války a bezprecedentní agrese, jakož i zapojení významných institucí, univerzit, firem, celých společností a organizací, ale hlavně všech lidí dobré vůle je až obdivuhodné. Ti všichni dělají, co je v jejich silách, protože cítí povinnost stát na straně dodržování lidských práv, svobod a demokracie. Současně, a to je neméně důležité,  dávají příležitost prokázat hodnotu našeho skutečného „lidství“,  kterou je mimo jiné umění velkorysosti, empatie, tolerance, pokory a rozdání se druhým, a toho bylo v prvotních okamžicích konfliktu bezesporu tolik, že to bylo srovnatelné s  mírou statečnosti, odhodlání, semknutí a vlastenectví celého ukrajinského lidu. Tito všichni lidé dnes už ale zároveň odhodlaně a s nemálem energie bojují s přibývajícími nenávistnými komentáři od těch, co potřebu pomáhat (ať už z jakéhokoliv důvodu) nemají a svými „hejty“ jenom hledají omluvenku pro svoji neangažovanost. Ano, je přirozené cítit ohrožení z přílivu uprchlíků. Jejich přítomnost spolu s vlnou rostoucí inflace a zdražováním nám bytostně ukazují, že se děje něco šíleného a že se nás to týká. Ale tento fakt musíme poměřovat s tím, že stále máme čas a prostor si užívat, že nám nad hlavou nelétají bomby (prozatím) a vážit si faktu, že nebýt lhostejný s utrpením druhých lidí není jenom „vzácným kořením“.  Fakticky snad ani  nelze nezaznamenat ten nekonečný proud žen s dětmi z Ukrajiny, který nám ukazuje, co je vlastně opravdu v této době důležité: rodina, praví přátelé, psychická odolnost a vůle přežít, redukce zbytečností  a nelpění  na majetku. Válka je blízko! Jsou to při tom lidé jako my, ovšem nově jenom s taškou v ruce, do které sbalili svoji minulost a s nejistotou v očích, která odráží jejich strach o budoucnost.

I město Solnice a spolu s ním i jeho občané se od prvních chvil zapojili do humanitární pomoci. Město v rámci ústředního krizového řízení koná v souladu s pokyny z krajského úřadu a složek integrovaného záchranného systému vše, co je v danou chvíli nutné. Klíčová je rovněž spolupráce napříč celou státní správou a samosprávou. Zároveň ve spolupráci se zdejšími dobrovolnými ubytovateli, ať už ze soukromého sektoru nebo z řad podnikatelských subjektů, od začátku spolupracuje na pomoci s ubytováním pro ukrajinské uprchlíky. V Solnici tak ke dni psaní těchto řádků /18. 3. 2022/ a dle dostupné evidence našlo svůj dočasný azyl již 110 žen a dětí. Díky konkrétním materiálním darům mnoha štědrých a ochotných občanů se podařilo zařídit 2 městské byty lůžky, potřebným nábytkem či základními kuchyňskými potřebami a částečně přispět i na dovybavení některých ubytoven tak, aby mohli výrazněji navýšit svoji kapacitu lůžek. Byť to vše samozřejmě na úkor námi obvyklého komfortu a pohodlí. V úzké součinnosti s místními   neprofesionálními překladateli jsme nápomocni se začleňováním nových obyvatel města do společnosti. Děti začaly navštěvovat zdejší školu, školku, matky, jimž se nepodařilo sehnat jiné zaměstnání, pro město pomáhají s úklidem či budou vysazovat v našich lesích nové stromky, aby nám naši pomoc vrátily.  Pomáháme se saturací uprchlíků materiálně, což ale dobrovolně činí i mnoho dalších jednotlivců či podnikatelů.

Udržme si víru a naději, že každý náš dílčí střípek pomoci dohromady tvořící celý řetězec pomoci má smysl. A dělejme správné věci, abychom až tato temná kapitola našich dějin pomine, mohli být na sebe hrdí. Zároveň zkusme pro tuto chvíli na všem anebo na všech nehledat nějaké to „ale“, ušetříme si mnoho sil, které zcela jistě budeme potřebovat pro významnější chvíle.

Mgr. Stanislava Klengelová,

tajemnice MěÚ

Datum vložení: 18. 3. 2022 10:32
Datum poslední aktualizace: 18. 3. 2022 10:38
Autor: Petra Karkošová

Solnice z výšky

Solnice z výšky

SOLNICE ON-LINE

Solnice z radnicePohled na radnici - Solnice - náměstí

Celkem návštěv:

Počítadlo přístupů

Plánovaná odstávka

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Zpravodajství

orlický.net